Cestopis z Cape Verde, Sal 2012

Galerie

 Kapverdy se skládají z patnácti ostrovů a jsou součástí Makaronézie (ze starořečtiny šťastné ostrovy) do které spadají např. Azorské, Kanárské a Madeirské ostrovy. Cape Verde znamená v překladu ostrovy zeleného mysu. Osídlování začalo roku 1461 (vojenská základna na ostrově Santiago). Od roku 1496 spadají do Portugalské koloniální říše. Portugalci využívali ostrovy jako zásobárnu při cestě na jih - do Indie a také je využívali jako hlavní překladiště otroků. Roku 1975 vyhlásily Kapverdy nezávislost na Portugalsku a jsou samostatnou ostrovní republikou.

 Kapverdy jsem si vybral pro koupací dovolenou v létě 2012. Velkým plusem ostrovů je fakt, že nejsou tolik navštěvovaným místem jako jiná letoviska blízko Evropy. Přímý let z Prahy na ostrov Sal trval přes sedm hodin a byl celkem bezproblémový. Na letišti si někdo stěžoval na cestu trvající o tři hodiny déle z důvodu protivětru. Museli doplňovat palivo na Kanárech a tak se jim cesta protáhla. 

Ostrov Sal

 Sal je nejsevernějším ostrovem Kapverd a své jméno získal díky těžbě soli. Je sopečného původu. Pobřeží jsou většinou písčitá, sever je pak skalnatý. Kapverdy jsou známé svým větrnějším počasím, proto jsou jako dělané pro kajtování. Osobně mi takové počasí nevadí. I v největších vedrech se cítíte příjemně a nepotíte se, ale tento pocit je zrádný, sluníčko vás může pěkně spálit. Roaming všech našich operátorů zde funguje bez problému. Jen signál na severu ostrova je slabý a občas vypadává úplně.

Santa Maria

 je městečko na jihu ostrova. V centru najdete kostel, fotbalové hřiště a nespočet restaurací, barů a krámků, do kterých vás budou majitelé tahat skoro násilím. Přes den je městečko ospalé. I tak se k vám na ulici někdo přimotá a začne si "nezávazně" povídat. Téma vždy stočí k obchodu. Není tedy problém zakoupit želvu (symbol Kapverd) nebo nějaké to koření (ať už na vaření nebo ke kouření). Ten pravý ruch na ulicích začne až se západem slunce, kdy pro místní začíná den.  

 V Santa Marii stojí za vidění molo, na které každé ráno přijíždějí rybáři a prodávají své čerstvé úlovky přímo z lodí.


 

 Ubytovaní jsme byli západně od městečka, v menších chatkách. Pokoje byly čisté, voda tekla, denní úklid - vše OK. Pláž byla od hotelu asi 200m a byla úplně prázdná. Kolem se stavěly další resorty. Takže za pár let bude Santa Maria jako každá druhá turistická destinace. Prvních pár dní jsme zažili obrovské vlny, které přímo vybízely k dovádění. Až místní nás upozornili, že pokud bychom se ve vlnách vážněji zranili, čekala by nás cesta někam do Senegalu. Na ostrově je sice nemocnice, ale v ní pouze obvodní lékař, který zvládne ošetřit maximálně výron. Proto jsme začali být opatrnější a užívali si plážových radovánek s rozvahou. 

Espargos

 je hlavním městem ostrova. Je tu letiště, americký radar na kopci (ze kterého ostrov Sal doslova žije), fotbalové hřiště a obrovská chudinská čtrť, postavená z plechů a vyřazených přepravních kontejnerů. Nezaměstnanost a chudoba je na ostrově vysoká. Mladí z ostrovů spíše odcházejí. K tomu jim pomáhá svým způsobem i portugalská vláda, která vypisuje stipendia pro ty nadanější.

Palmeira

 je přístavním městem. Kotví zde obrovské lodě, které přivažejí na ostrov potraviny (i balenou vodu) a všechno ostatní zboží. Na náměstí naleznete vedle školy např. krejčího, sedícího pod stromem a  dělajícího svojí práci v chumlu klábosících sousedů. I zde vás doženou prodejci, kteří se vám budou snažit prodat cokoli a před projíždějící policií se schovají. Většinou se jedná o  nelegální přistěhovalce z afrického Senegalu a přes Kapverdy se snaží dostat do Evropy. 

Burrancona - lávová pole

 se nalézají severně od hlavního města. Klasická silnice končí kousek za Palmeirou a dál vede nezpevněná a prašná cesta. Na polích vidíte jak láva stékala a na pobřeží v nich vlny vytvořily jezírka. V nich bouří příboj a nejen že to krásně zní, ale i dramaticky vypadá. Na východ od polí je Lví hora - vyhaslá sopka a nejvyšší vrchol ostrova Sal. Přímo u polí je restaurace pro turisty. Šíři sortimentu bych přirovnal k restauraci "Ufo" na polské straně Sněžky. Takže káva, limo a pivo s vysokohorskou přirážkou.

Salinas Pedra de Lume - solné doly

 najdete je na východní straně cca v polovině ostrova u městečka Pedra Lume. V kráteru sopky, který byl původně pod vodou, se zachytila mořská voda. Když se pak tato část ostrova zvedla, voda v kráteru vyschla a solné doly byly na světě. V dnešní době se části dolů zaplavují mořskou vodou uměle a těžba soli, i když je nerentabilní, svým způsobem pokračuje. Doly tedy slouží turistům, kteří si v místním jezírku léčí kožní choroby. Kráter obklopuje doly a spolu se sluncem zde tvoří blahodárné mikroklima. Voda v jezírcích je hodně teplá a podle místních je léčivější než u mrtvého moře.  Do dolů se platí vstup a i za sprchy se zde platí (1 Euro - 1 minuta). 

Pláže a Kajtování

 Až na jeden resort (mapa) jsou pláže většinou prázdné. Návštěvníci se bojí vln a tak vyhledávají koupání u bazénů v hotelech, které jsou kvůli suchému podnebí ostrova s mořskou vodou. Místní na hotelové pláže většinou nezavítají. Proto je celkem zajímavé, najít si pláž kde, se kapverďané koupou. Moře je pro ně druhým domovem. Uvidíte jak dokáží řádit ve vlnách na krátkých prknech, nebo kajtech. Ne nadarmo jsou Kapverdy líhní mistrů světa v kajtování. Pokud na kajtu neumíte (jako já) a chtěli byste se to naučit (jako já), tak na Kapverdy zapomeňte. Místní školy nepatří k nejlevnějším - za hodinu si účtují i 80,- Eur. 

Doprava

 Místní dopravu jsem na vlastní kůži nezažil. Po ostrově jezdí slušný počet taxiků. Cena se dá usmlouvat, pokuď budete platit v Eurech. Další možností, jak se po ostrově dopravovat (a objevovat jeho krásy) je půjčení auta. Cena není nikterak přemrštěná. Jen dbejte na fakt, že sever ostrova má mizerné pokrytí signálem mobilních operátorů a v případě problémů se pomoci nedovoláte. Cesty na severu jsou nezpevněné a občas i špatně značené,  proto radši vybírejte vyšší auto, nebo čtyřkolku.

Zdraví

 Na Kapverdy není potřeba žádné očkování. Jedinou nesnází může být pití místní vody. Ostrov Sal je suchý a proto jediným zdrojem pitné vody je  ta mořská, která se odsoluje. Není sice zdraví škodlivá, ale má vysoký obsah minerálů, na které tělo evropana není zvyklé. Mohou vás tedy přepadnout střevní a žaludeční potíže. Těmto problémům se vyhnete, když budete pít balenou vodu, která se na ostrov přiváží.

Alkohol

 Za ochutnání stojí místní pálenka, vyráběná z cukrové třtiny. Připomíná rum, ale místní jí nazívají grog. Chuť a cena grogu je různá -  podle jeho stáří. Starší a dražší grog (jeho barva je tmavší - žlutá) je jemnější a chutnější než grog mladší a světlejší.

 Kapverďané mají slogan "No stress", kterým se do puntíku řídí a při rozhovoru vám ho budou neustále opakovat. V našich zeměpisných šířkách si ho dnes a denně říkám a žije se mi o chlup lépe.

Galerie