Důležité informace
ZDRAVÍ: tak jako všude po Asii se doporučuje očkování na žloutenku A a B, břišní tyfus, vzteklinu a podobně. Malarická oblast je snad pouze v jižní části Palawanu. Severní část od Puerto Princesa by měla být mimo monzunové období v pořádku. V batohu by neměly chybět základní prášky na nastuzení, něco proti rýmě, něco na hlavu, dezinfekce na ruce a různé oděrky, obvaz, něco na průjem, opalovací krém, repelent, panthenol atd.
PENÍZE: jedno filipínské Peso je cca 0,44 Kč. Ceny u hlavních cestovatelských potřeb jako rum a cigára jsou přívětivé (Placatka rumu 30-40php, místní cigára 20-40php). Tak jako jinde platí, že nejvýhodnější kurz bývá na letišti nebo v bance. Na letišti Ninoy Aquino je několik směnáren a kurzy mají odlišné a proto je lepší si směnárny obejít. Vymění vám EURo i USD. V Manile jsou bankomaty na každém rohu. Na internetu jsem si našel informaci, že bankomaty vydají maximálně 10.000 php. Tuto informaci nemohu potvrdit, nevybíral jsem žádnou hotovost. Jen kolega využil služeb bankomatu na letišti v Puerto Princesa, kde vybíral asi 6.000 php bez problému. (V Port Barton není žádný bankomat).
VÍZA: v době plánování naší cesty (podzim 2013), se dostala víza na letišti pro občany EU na 21 dní bezplatně. Od nového roku se délka pobytu prodloužila na 30 dní. Jestliže plánujete na Filipínách zůstat déle, je lepší si o vízum zažádat předem, nebo v případě, že se vám pobyt neplánovaně protáhne, zažádat si o prodloužení v místě pobytu. Pokud zůstanete bez platného prodloužení víz, platí se pokuta kolem 20.000 php.
ODLETOVÁ TAXA: v průvodci se píše o odletových taxách na vnitrostátních i mezinárodních letištích. Z vnitrostátní části manilského letište Ninoy Aquino a z letiště na Cebu jsme neplatili nic. Při odletu z Puerto Princesa se platilo asi 60 php na osobu a z mezinárodní části Ninoy Aquino 500 php.
MOBILY, INTERNET: roaming na Filipínách není pro české operátory problém, pokud hodláte platit přemrštěné ceny za volání (ať už místní nebo do ČR), nebo za internet. Vyplatí se tedy přímo na letišti koupit neomezenou SIM, ať už u operátora GLOBE, nebo SMART. Data fungují 100%. Pokud nebudete chtít neomezený tarif, je možné koupit i dobíjecí kartu. Ceny za volání jsou od 2-5 php za minutu, do ČR pak taky směšně levné. Přesně Vám neřeknu kolik, ale za 5ti minutový hovor do ČR se odečetlo asi 30 php. Karta se dá dobít v každém obchodě, kde uvidíte ceduli „Load na dito“. Pokud si myslíte, že vystačíte pouze s Wi-Fi, máte také pravdu. V každé lepší restauraci nebo hotelu/hostelu mají připojení a většinou zdarma. Sem tam narazíte na internetovou kavárnu, takže přístup se dá vyřešit i takto.
JAZYKY: jednoznačně angličtina. S tou nebudete mít problém nikde. I malé dítě vás bude zdravit anglicky a snažit se s vámi komunikovat. Filipínci jsou velmi přáteští a rádi se s vámi zastaví a prohodí pár slov.
DOPRAVA: nejlevnější jsou tricykly - ale i tak smlouvejte. Tricykl je "zastřešená" motorka, ke které je přivařená lavice. Zní to divoce, ale je to tak. Dalším levnějším způsobem cestování je místní doprava. Buď Jeepney a nebo autobusy. S taxikářem jezděte jen se zapnutým taxametrem. Letenky se dají zakoupit pomocí mobilu. Lety aerolinek jako Asia air, Tiger air nebo Philippines airlines v pohodě vyhledává aplikace Momondo nebo Skyscanner. Ceny se pohybují podle toho jak dopředu letenky kupujete, kdy a kam chcete letět. Rozmezí je 900-4000 php. Občas se dá narazit na akční letenky, ale chce to kupovat hodně dopředu a za těch pár stovek, co na tom ušetříte to nestojí. Pak musíte přizpůsobit pobyt přesunům a to asi není dobře... (Cena tří letů při koupi na poslední chvíli na osobu: Manila – Bohol, Cebu – Palawan a Palawan - Manila byla celkem 3.700,- Kč)
ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ: vezměte si sebou mezinárodní řidičák. Český zde neplatí. Půjčit auto nebo motorku není v turistických centrech problém.
JÍDLO A RESTAURACE: Filipíny nejsou zrovna vyhlášeny kulinářským uměním. Rýže se zde snídá (výborně ochucené škrábané hovězí s rýží), obědvá i večeří. Národním jídlem je Abodo, což je vepřové nebo hovězí naložené v octě, usmažené a podávané s rýží. Původně se do tohoto pokrmu dávalo vše, co před člověkem neuteklo. Ceny za jídlo se v restauracích pohybují od 100 - 150 php (v těch levnějších) až 200-300 php (v těch dražších a né vždy lepších). Pivo St. Miguel je označováno jako Pilsen a stojí cca 40-60 php. Pivo Red Horse, které má větší volume je cca o 10 php dražší.
BEZPEČNOST: Filipíny jsou, až na pár výjimek, velmi bezpečnou oblastí. V Manile hrozí drobné krádeže a po setmění i loupežná přepadení. Nedoporučuje se chodit do tmavých uliček a přesouvat se v noci jeepney, protože do nich může kdokoli naskočit. K cestování je vhodnější taxi, ve kterém se můžete zamknout. Další oblastí, které je lepší se vyhnout, je ostrov Mindanao, který je vesměs muslimský - místní aktivisté se snaží o samostatnost a občas unáší turisty. Podrobné informace o nebezpečných oblastech jsou dobře popsány v průvodci Lonely Planet. Aktuální informace jsou k mání na stránkách ministerstva zahraničí a nebo na filipínské ambasádě v ČR, kde vám rychle poskytnou požadované informace i pomocí mailu (zjišťoval jsem takto aktuální situaci po přírodních katastrofách na podzim 2013).
OSTATNÍ: elektrika - v kabelech tu koluje 220V, jen zásuvky jsou od evropských odlišné - plochý dvoukolík. Redukce se dá koupit v každém obchodě za cca 60-70 php. Na ostrovech a v menších letoviscích jde elektrika v určitý čas. Větší hotely a restaurace mají vlastní agregáty.
Potápění - Filipíny jsou potapěčským rájem. V každém letovisku u moře najdete potapěčská centra. Např. na Boholu je pláž Alona, na které jsou vesměs jen hotely, které se specializují na potapěčskou klientelu a za ubytování spolu s ponory vám nabídnou lepší cenu.