Důležité informace

 

ZDRAVÍ: jako základ doporučuji očkování na žloutenku A i B, břišní tyfus. Pokuď cestujete po jihu Thajska, tak se malárie v období od prosince do dubna bát nemusíte. V batohu by neměly chybět základní prášky na nastuzení, něco proti rýmě, něco na hlavu, dezinfekce na ruce a různé oděrky, obvaz, něco na průjem, opalovací krém, panthenol, repelent a podobně. Léky není problém dokoupit na místě. Lékáren je ve městech dost.

PENÍZE: místní měna se jmenuje Bath, 100 Bathů je 60,57 Kč. Na cestu se doporučuje vzít sebou USD, ale ani EURa nejsou problém, ale radši mají Dolary. Peníze je nejlepší vyměnit v bance a nebo přímo na letišti. Výběr z bankomatů je možný. Poplatky si účtuje jak místní banka, tak i česká banka. Proto je lepší buď nevybírat vůbec, nebo vybírat najednou větší částky. Platby kartou jsou možné ve větších obchodech nebo větších hotelech. Spíš na to ale nesázejte. Platby z mobilu na internetu (třeba koupě letenek) jsou možné.

MOBILY, INTERNET: doba internetových kaváren již dávno pominula, i tak jich najdete v Thajsku hodně. Pokud máte chytrý mobil, doporučuji po příletu na letišti koupit místní předplacenou SIMku. Je jedno u jakého operátora. Ceny jsou přibližně stejné. Pokrytí je ucházející. Volání do ČR je levnější a hlavně můžete být online, hledat si na netu potřebné informace a podobně. Dobití kreditu je možné skoro v každém obchodě. Místo je označeno logem operátora. Prodavač si zapíše do sešítku vaše číslo a za kolik chcete nabít. Než odejdete z obchodu, přijde vám sms s informací o navýšení kreditu.  WiFi je skoro v každém hotelu či restauraci zdarma.

JAZYKY: nejvíce používaná je Angličtina. Skoro každý Thajec jí ovládá, alespoň minimálně. K lepšímu dorozumění, je dobré mít sebou bloček a tužku. Pokud dojdou slova, papír s tužkou pomůže.

DOPRAVA: jako všude na světě, taxík je levnější pokud má zapnutý taxametr. Řidič TUK-TUKu se vás bude snažit vždy natáhnout, takže smlouvejte. Když se nedohodnete, opodál stojí vždycky další. Nejlevnější je místní MHD, stojí vždy jen pár Bathu. (Ale vyznejte se v ní, že?)

OSTATNÍ: Elektřina - všude jsou rozvody jako u nás - 220 V. Pouze na malých ostrovech jde proud pár hodin a jen v určitou dobu.
Alkohol - Pivo - nejznámější jsou čtyři značky. První je Chang (osobně mi chutná nejvíc), další je Singha (známá po celé asii a asi nejvíce oblíbená, dá se koupit i v ČR) pak Leo a Tiger. Hodnotit chuť asi nemá smysl. Prodává se v lahvích nebo plechovkách o velikosti 0,33 nebo v lahvích 0,60l. Kvůli vedru si místní vezmou jednu velkou lahev, a společně ji vypijí, pak teprve načnou další. Občas tedy na vás mohou koukat divně, když si vezmete každý svojí... Točeného piva je v Thajsku jako šafránu. Spíš se připravte na to, že i v lepší restauraci vám přinesou lahvové. (Pivo v restauraci stojí 100 i více Báthů, v obchodě kolem 60)

Tvrdý alkohol - je všeobecně v Thajsku drahá záležitost. Koupit se dá jakýkoli alkohol známý i u nás. Levný je pouze místní rum (jedna ze značek je San Song) prodávaný, například v 7-eleven, nejčastěji v placatkách. I ten stačí ke štěstí.

Cigarety: prodávají se normální značky 70-80 Bathu. Mají i vlastní značky (SMS nebo Wonder) - ty jsou o pár Báthů levnější. Nedoporučuje se odhazovat nedopalky. Hrozí prý vysoká pokuta. Sám jsem nezažil, takže nevím kolik.

NÁKUPY: Thajsko je prý země neomezených a levných nákupů. Zážitky z obchodních center nemám. Přijel jsem za něčím jiným, takže nemohu soudit. Jinak tržišť, již zmiňovaných obchodních center, nebo vetešáren je všude plno. U stánků najdete úplně vše a vše jsou zaručené padělky - sluneční brýle Ray-bany za 100 Bathu, no nekupte to...

JÍDLO A RESTAURACE: najíst se v Thajsku není žádný problém. Hlady určitě neumřete. Ceny v restauracích jsou o něco vyšší (levnější nudle cca 60 Bathů a pivko kolem 100 Báthů) U stánku se dají nudle pořídit cca od 20 Bathů a i tak si pochutnáte. Samozřejmě nemůžu opomenout mořské plody, které jsou čerstvé a vynikající. Ale už po týdnu se mi stýskalo po jakékoli omáčce a knedlících (Za pořádnej flák hovězího bych vraždil).

Samotný cestopis     Galerie