Výhody cestování po vlastní ose

16.02.2016 14:14
 
Přijde Vám jednodušší zakoupit si zájezd u cestovní kanceláře, která se o vás se vším všudy postará? Myslíte, že je to rychlejší, levnější a budete s tím mít méně starostí? Rád bych vás vyvedl z omylu. Opak je totiž pravdou.
Ubytování
Myslíte, že je rychlejší zakoupit zájezd? Výběr zájezdu je totiž stejně časově náročný jako výběr ubytování ve vámi zvolené destinaci. Na webu cestovky, nebo agentury procházíte nepřeberné množství termínů a hotelů. Čtete recenze, porovnáváte ceny, koukáte se po dalších fotkách, nebo popřípadě kontrolujete umístění hotelu na google street view. To samé vás samozřejmě nemine, pokud nechcete vše nechat náhodě a ubytování je pro vás prioritní. Na druhou stranu, pokud vše vybíráte s dostatečným předstihem, přijde vás ubytování levněji, navíc nejste omezeni pouze nabídkou cestovních kanceláří a tak je výběr daleko rozmanitější. Web je plný vyhledávačů hotelů jako je agoda.com, booking.com nebo airbnb, které je hitem poslední doby a nabízí nocleh u soukromníků. Tyto weby mají samozřejmě i aplikace pro mobilní telefony, které usnadní dohledání a zamluvení ubytování na cestách. Výhody tedy převažují. Neskončíte tedy v levném hotelu někde na okraji města, ale vyberete si vhodné místo, s dobrou dopravní obslužností, v kategorii, která je pro vás vyhovující jak cenou, tak vybavením. 
Cesta
Málo komu vyhovují turnusy cestovních kanceláří a chce vycestovat buď na víkend, nebo na delší dobu, než je standardně nabízeno. Není nic jednoduššího než zvolit si termín odjezdu a návratu přesně podle svých potřeb. Nabídky leteckých, autobusových či vlakových dopravců jsou nepřeberné. S dostatečným předstihem se jízdenky/letenky dají zakoupit za příznivější ceny. Někdy i za chybové tarify, které ve většině případů aerolinky neruší. To pak letenky vycházejí za pakatel. Vyplatí se sledovat vyhledávače letenek jako cestujlevne.com, travelak.cz a podobně.
Stravování
Není nic dražšího a nudnějšího, než jídlo v hotelu. Cestujeme do jiných zemí, abychom poznali nové kraje, lidi, kultury a samozřejmě i jídlo. A toto vám v hotelu s největší pravděpodobností nenabídnou. Můžete se těšit pouze na kontinentální snídaně/obědy/večeře. A při tom na ulicích je plno různorodých restaurací a stánků, kde jídlo dostává úplně jiný rozměr než v uniformním hotelovém zařízení. Jíst s místními je zážitek, o který tu jde především. 
Cena
Z výše uvedeného vychází, že vše mluví pro cestování po vlastní ose. Jak časová náročnost při výběru destinace, ubytování i cestování, tak samozřejmě i cena. Například tři týdny v Thajsku nás vyšly sakumprásk na 33.000,- Kč. Navštívili jsme Bangkok, vodopády v Erewanu, Koh Lantu, Phi Phi, Koh Ngai a Si Sawat. Na bydlení by se zajisté dalo ušetřit a letenky jsme tenkrát nekoupili za nejlevnější možnou cenu. I tak to vyšlo daleko levněji než s cestovní kanceláří, ve které si platíte nejen cestu, ubytování a stravování, ale také plno zaměstnanců a dalších finančních nákladů.